A 13. századi Európába, a királyok, hercegek, grófok, lovagok, úrhölgyek és trubadúrok világába kalauzol el szerzőnk. A katalóniai Berengár Rajmund gróf kemény harcokban nyerte vissza örökségét, a dél-franciaországi Provence-t, amelyet erős állammá formált. Hűbérura a pápa, illetve Frigyes császár – mikor melyiknek érezhető jobban a hatalma. Állandó éberségre van szüksége, hogy kicsiny birodalmát megőrizhesse.
A gyönyörű Provence-ban élő gróf életét beárnyékolja, hogy nem született fiúörököse, a sors négy leánygyermekkel áldotta meg. Egy nap azonban a grófnak egy „erdei boszorkány” különös jóslatot mond: négy lánya négy koronát hoz neki, és minden égtáj felé híressé teszi a nevét.
A jóslat beteljesülni látszik: Margit, a legidősebb leány IX. Lajos francia király felesége lesz, míg Eleonóra III. Henrik oldalán Anglia királynéja. Sanciát az angol király öccséhez adják, aki rövid időre megszerzi a német trónt. Beatrix, a legfiatalabb, Anjou Károlyhoz megy feleségül, és a magyar Anjou-ház ősanyja lesz belőle. Négy lány – négy különböző vílág. A provence-i kisasszonyok forrongó és izgalmas korban éltek, amikor a királyi feleségek is alakították a politikai, nagyhatalmi történéseket, s bár Provence a nagyhatalmak árnyékában egyre inkább háttérbe szorul, a négy királyné ragyogása még sokáig fénnyel borítja be.
Patrick de Carolis hallatlanul izgalmas regénye hűen követi a történelmi eseményeket, a romantikát különösen jó érzékkel vegyíti a realista történetmondással. A Franciaországban több kiadást is megélt regény szerzőjének ez az első Magyarországon megjelenő könyve.