Reggelente macskafejes mamuszban, macskás bögréből kortyolod a kávéd, nyaraláskor helyi nevezetességek helyett kóbor macskákat fotózol, és naponta átlagosan tíz cuki cicás videóval örvendezteted meg családtagjaidat és barátaidat? Ha ismerősek a tünetek, valószínűleg visszafordíthatatlanul eluralkodott rajtad a macskamánia – a kór, amely lassan az egész világot hatalmába kerítette.
Mára e puha szőrű, kecses bestiák a földkerekség csaknem minden zugát meghódították – beleértve hálószobáinkat és a szívünket is. De hogyan juthattak el idáig? Mi a macskák sikertörténetének titka? Hiszen ne szépítsük: míg a kutyák évezredek óta güriznek az ember barátságáért, s a pásztorkodástól a drogkeresésig egy tucatnyi hasznos mesterséget kitanultak, addig a macskák inkább lustaságukról, finnyásságukról és együttműködésre való képtelenségükről híresek. A közhiedelemmel ellentétben ráadásul nem tizedelik, hanem széles ívben kerülik a patkányokat. Akkor mégis mit keres az Oroszlán a kanapén?
A gyakorló cicabolond Abigail Tucker vérbeli oknyomozó újságíróként ered a nagy macskarejtély nyomába. Útitársaiként nemcsak tenyésztőkkel, macskajogi aktivistákkal, őskori és modern cirmosok kutatóival találkozhatunk, hanem magukkal a macskákkal is, a legdörzsöltebb kóbor jószágoktól kezdve Lil Bubig, a milliókat kaszáló celebcicáig.
Tucker hiteles forrásokra támaszkodó, mégis könnyed, humoros és olvasmányos könyvéből többek közt kiderül, vajon igaz-e, hogy a macskasimogatás gyógyhatású, lehetséges-e, hogy néhány millió éven belül kardfogú sziámi macskák fogják riogatni kései leszármazottainkat, és miként képes az állatok királya megtűrni maga mellett korlátolt és idegesítő alattvalóját, az embert.
ABIGAIL TUCKER a Smithsonian magazin újságírója, munkássága a vámpírantropológiától a foszforeszkáló tengeri élőlényeken át az ókori sörök régészetéig a legszélesebb témaköröket öleli fel. Írásai rangos válogatásokban jelentek meg, és az Amerikai Tudományos Akadémia is elismerésben részesítette. Az Oroszlán a kanapén az első könyve.